Märjamaa ja Vigala
kihelkonna inimeste ning
aja lugu

1. juunist - 31. augustini
T - P 10-17

1.septembrist - 31.maini
E - R 10-17
L - P tellimisel

Riiklikel pühadel - suletud

Select your language

 

 

 

Jaanuar –veebruar - märts.  

Vanaaja elu-olu rehetares.

Kuidas toimis elu rehetares talvel? Tutvume talupereliikmete õiguste, kohustuste ja kommetega. Vaatame eelmise sajandi alguse riideesemeid ja millest neid valmistati; jalanõusid, köögiriistu ning muid majatarbeid .

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 20 inimest. Pilet maksab 4 eurot, sisaldab teed ja karaskit.

Palume registreeruda.

 

Veebruar.

1. -2. veebruar Küünlapäeva tähistamine. Mõnel pool lõppesid küünlapäevaga jõulud. Kastame mesilasevahast küünlaid (vaid juhul kui väljas on miinuskraadid), peame jõulusoku pulmi, mängime jõulumänge, läheme metsa Mutionu trahterisse, kus teeme lõket ja soovijad saavad võtta pehmet piparkooki ja sooja marjajooki.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 inimest. Pilet maksab 4 eurot.

Palume registreeruda.

                               

 12. – 13. veebruar.  Vastlapäeva tähistamine

Tutvume vastlapäeva tegemistega: Liulaskmine tagab linade jõudsa kasvu, kada (kaltsupall) ajamine teise mehe maa peale  ajab ära ebaõnne ja õnnetuse. Seajala kontidest vurriga vurritamine vastlapäeval ajab eemale pahad vaimud. Jääkarusselliga sõitmine tagab pikad linad. Tegevused õues toimuvad vastavalt ilmale.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Pilet maksab 4 eurot osaleja kohta sisaldab tegevusi, teed ja karaskit.

Palume registreeruda.

  

Märts.

 20. – 22. märts.  Kevadpühad.

Vaatleme kevadet,  räägime palmipuude pühast, rändlindudest ja nende laulust, otsime pajutibusid, teeme lõket, pakume kooki ja sooja marjajooki.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Pilet maksab 4 eurot.

Palume registreeruda.

 

26.- 28. märts. Lihavõtte ehk ülestõusmispühad.

Muuseumitunnis räägime kristlikus maailmas tähistatavatest ülestõusmispühadest. 
Osavõtjad saavad teada millised kombed olid maarahval sellel ajal;  milliseid mänge mängiti; kuidas mune värviti ja peale selle veel võtavad koju kaasa oma valmistatud munahoidmise topsi ja kirju muna. Pakume kooki ja marjajooki.
Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Pilet maksab 4 eurot. 

Palume registreeruda.

 

Mai - juuni. 

14. mai - 14. juuni. Muuseumitund „Tuleohutusest ja hobuse rakendamisest“.

Õpime tuletõrjealaseid oskusi: räägime tuleohutusest, vaatame kuidas töötab suitsuandur, kustutame pulberkustutiga tuld, õpime tulekustutustekiga tule kustutamist. Jagame muuseumitunnis osalejad kahte rühma.  Esimene tegeleb tuleohutusega, teine samaaegselt hobuse rakmete tundma õppimisega ja hobuse rakendamise põhitõdedega.

Pakume ka pirukat ja marjajooki. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumitund kestab

1 tund 30 minutit. Pilet maksab 4 eurot

Palume muuseumitund ette tellida.

 

14. mai - 14. juuni.  Muuseumitund „Tule tulemine“. 

Õpilastele antaks ülevaade kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja -raua abil. Süütakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend –  kratt. Pakume kooki ja marjajooki.

Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Pilet maksab 4 eurot.

Palume muusemitund ette tellida.

 

21. mai. Lasteaedade tuletõrjeolümpia. Info Meelis Remmel tel. 5660 6176.

  

14. mai - 14. juuni.  Karjasepäevad.  Muuseumitunnis saavad lapsed teada, millised loomad läksid vanasti kevadel karjamaale. Milliseid maagilisi toiminguid tehti loomadega nendele hea tervise ja sigivuse tagamiseks? Mida tehti karjalapsega, et ta oleks virk ja kraps ning ei jääks magama? Rollimängud: Võimalus olla lehm, lammas, siga jne.

Valmistame lepakoorest vilepille ja karjasepasuna, küpsetame pulgasaia.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet maksab 4 eurot. Palume registreeruda.

 

August.

15. august, kell 12.00.  Rukkimaarjapäev – loovad tegevused taimedega .

Rukkimaarjapäev tähistab rukkikülvi algust. Rahvasuu kõneleb, et rukkikülviga tehti algust kolm päeva enne rukkimaarjapäeva. Rukkimaarjapäeval ei tohtinud külvata, siis läks seeme ussitama. Rukkilõikusega tuli algust teha alati laupäeval. Muuseumis on võimalus sirbiga vilja lõigata, tutvuda vilja kasvatamiseks vajalike masinate ja riistadega, punuda rukkipärga ning palju muud.

Kõik tulijad teretulnud. Üritus tasuta.

 

 September.

 9. - 13. september. Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega.  Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksuga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega.  Pakume kooki ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Pilet maksab 4 eurot.

Palume registreeruda.

 

 9. – 13. september.  Muuseumitund „Tule tulemine“

Õpilastele antaks ülevaade, kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja –raua abil. Süüdatakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend – kratt. Pakume kooki ja taimeteed.

Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Pilet maksab 4 eurot.

Palume muusemitund ette tellida.

 

 9. - 13. september.  Muuseumitund „Tuleohutusest ja hobuse rakendamisest“. Õpime tuletõrjealaseid oskusi: räägime tuleohutusest, vaatame kuidas töötab suitsuandur, kustutame pulberkustutiga tuld, õpime tulekustutustekiga tule kustutamist.

Jagame muuseumitunnis osalejad kahte rühma. Esimene tegeleb tuleohutusega, teine samaaegselt

hobuse rakmete tundma õppimisega ja hobuse rakendamise põhitõdedega.

Pakume ka pirukat ja marjajooki.

Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumitund kestab 1 tund 30 minutit. Pilet maksab 4 eurot.

 

Oktoober.

 

5. oktoober Velise laat.

 

8. oktoober – 11. oktoober.  Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega.  Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksuga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega.  Pakume pirukat ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Pilet maksab 4 eurot.

Palume registreeruda.

 

19. oktoober. Sillaotsa sügiskonverents

 

 November.

5. - 8. november.  Ootame mardisante. 

Mardipäev tähistab hingede aja lõppu. Naised hakkasid toas käsitööd tegema, mehed tegid puutööd või läksid metsatööle. Oluline komme oli mardiks käimine. Maskeeriti end mardipereks, kes olid mustades riietes ja karvased. Käidi perest – peresse. Kontrolliti pererahva tublidust. Sooviti häid soove, mis olid seoses põllundusega. Muuseumipere abiga saab end kurssi viia, kuidas end riietada, mida laulda ukse taga, mida soovida pererahvale, milliseid ande andis pererahvas. Laulame mardi-kadri laule ja mängime mänge.  Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund  kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet maksab 4 eurot. Palume registreeruda.

 

19. – 22. ja 25. november.  Ootame kadrisante 

Kadrid on maskeeritud ilusateks valgesse riietatud naisteks – tüdrukuteks. Perest – peresse käis kadripere. Kadrid tõid karjaõnne. Eriti lambaõnne. Kontrolliti pererahva kudumistööde järge. Tuleb teada, mida laulda ja soovida. Eriti palju õnne on pererahval oodata siis, kui kadri „pissib“ – pritsib vett. Pererahvas jagab tänuks jälle ande.  Laulame laule ja mängime mänge. Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund  kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet maksab 4 eurot. Palume registreeruda.

 

 

Detsember.

10.– 20. detsember. Jõulud rahvakalendri järgi

Õpime tundma jõulukombestikku, mängime jõuluaja unustatud mänge, laulame vanu laule, taltsutame jõulusokku, valame õnne. Läheme metsa „Mutionu trahterisse“ lõkke äärde, kus pakume jõulumaiustusi ja taimeteed. Grupi suurus 10 kuni 30 last. Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit.

Oodatud on ka jõulupidulised oma eeskavaga.

Pilet maksab 6 eurot. Palume registreeruda.

 

Muuseumitundide ja muuseumi külastuste puhul saab 1 õpetaja oma klassiga tasuta kaasa.  Lasteaedadel on 1 kasvataja 10 lapse kohta tasuta.